
Skive Kunstmuseum - også et pædagogisk samarbejde |
 |
|
Hans Smidth: Skolestuen, 1884
|
Sammen med museumsformidler Mette Dyrberg arrangerer Amtscentret i hver kursussæson forskellige kurser på Skive Kunstmuseum. Det gælder aktuelle udstillinger, værksteder for skoleelever, lærerkurser i fx billedlæsning mm. Klik på billedet til højre og se et spændende projekt om maleren Hans Smidth.
|
Skovgaard Museet i Viborg
- et nyt museumssamarbejde |
 |
|
Skulptur af Gottfred Eickhoff,1989.
Klik og se museets hjemmeside
|
Skovgaard Museet på Domkirkepladsen i Viborg har fået ny inspektør, kunsthistoriker Iben Overgaard. Familien Skovgaards store guldalderkunst har fået nyt liv, og ønsker at præsentere sig i rækken af klassiker- og kanonmuligheder. Nye og spændende tiltag i undervisning og pædagogisk formidling er søsat under overskriften "Ti iscenesættelser af kunsten til undervisningsbrug" En folder er udsendt til alle pædagogiske servicecentre på Amtets skoler. Spørg din skolebibliotekar! Museets mål er i højere grad at åbne samlingen for skoleelever og lærere for oplevelse og tilegnelse af kunstværkerne efterfulgt af materiale til undervisningsbrug. Jeg har smugkigget og hørt flere detaljer, end I kan læse i teksten, og det er ganske spændende. Det kan anbefales! Iscenesættelserne henvender sig til alle klassetrin, og besøget er gratis. Læs om tilmelding mm. i vedhæftede fil. Første projekt ser sådan ud: 24. august – 30. september 2005 Hvad tænker modellen? En hyldest til modellen fra klassiske mytologi til moderne kropsbillede - med billedkunstlærer Anna Maria Holm og Sara Topsøe, teateret Carte Blanche Den nøgne kvinde i kunsten. Har den klassiske kunsts måde at betragte kvinden på stadig betydning? Udgangspunktet er Eickhoff og Mogens Bøggilds brug af den kvindelige model. At sætte ord på den konkrete figur og oplevelsen af værket. Emneforslag I dansk og billedkunst arbejdes med skulptur, krop og fortælling. Praktisk arbejde eller emne om kroppen i det moderne mediebillede. Det sker – en happening Syv figurer fortæller deres historie, vælg, lyt og fortæl videre i ord og tegning Undervisningsmaterialet kan også bruges til at arbejde med kropsbilledet fra den klassiske mytologi til det moderne kropsbillede. LÆS MERE I AFSNITTET NEDENFOR! Andet projekt handler om FOLKEVISER. Mød et stykke kanonlitteratur fortalt i billeder! Se mere på museets hjemmeside.
|
 |
|
Joakim Skovgaard: Ulver og Vænelil, 1898
|
|
HVIDLØGSÅNDE OG LÆKKERSULTNE MODELLER |
 |
|
Niels Skovgaard:Kvindedansen i Megara, 1923
|
Hvidløgs ånde og lækkersultne modeller 24. august til 30. september 2005 Er en udstilling skabt i samarbejde med KulturPrinsen. Anna Marie Holm, Sara Topsøe og Carte Blanche Teateret Med undervisningsmateriale og opgaver: Fra klassisk mytologi til moderne kropsbilleder: se vedhæftede fil Hvad mon modellen tænker mens hun står der og bliver omdannet til en figur i ler. Drømmer hun om det lækre måltid hun nu får råd til. Er den lækre mand virkelig bekymret for om kunstneren kan lugte alt det hvidløg han spiser for at holde sin krop sund og rask. Om han nu får lov til at komme igen i morgen. På museets loft er opstillet syv skulpturer på røde kommoder. Kommoderne gemmer på modellernes tanker, klar til aflytning. Men hvilke andre tanker gemmer sig. Og hvad kan man selv forestille sig, modellen tænker og hvad der skete mellem model og kunstner. Det er museets ønske at indramme værkerne i en sanselig oplevelse til fordybelse og en oplevelse, der kan blive til en personlig erfaring med kunsten. Udstillingen er samtidig en undersøgelse af, hvordan kroppen indgår i kunsten på en måde, der også har åbnet vejen for den moderne kropskultur i mediebilledet i dag. Som kunsthistorisk videnscenter har museet ikke kunnet lade være med at skrive om emnet til undervisningsbrug, men egentlig er det for alle; se museet hjemmeside under undervisning www.skovgaardmuseet.dk De ti universer skabt til ti forskellige udstillinger Ti nedslag i samlingen med KulturPrinsen Sammen med KulturPrinsen søsætter Skovgaard Museet det store projekt for børn: Sanselige oplevelser og interaktion med kunsten. Over 20 måneder indfanger ti iscenesættelser og temaer museets faste samling i en sanselig optik. Teater, dans, fortællinger og musik opbygger en verden om de enkelte værker. Sammen med teateret Carte Blanche og Sara Topsøe har museet dykket ned i samlingen med kunstnerne. I sammenstødet mellem det nye og gamle og de forskellige kunstarter fremkommer en ganske anderledes oplevelse af kunstværkerne, langt fra den traditionelle udstilling. Efterårets næste temaer Til oktober vil folkevisernes billeder både fortælle om viserne i sig selv, og give afsæt til at skabe helt unikke fortælleverdener. Op til jul indfanges museet af et guddommeligt lys, lyset i malerierne og Guds tilstedeværelse oplyses i kunsten og som til alle andre iscenesættelser i tekster. Alle er velkomne. Kontakt Iben Overgaard på telefon 86 62 39 75. Museet er åbent alle dage Fra omkring kl. 9 kan museet åbnes efter nærmere aftale Normal åbningstid: alle dage okt-april 13.30-17.00 maj-sep. også 10.00-12.30 Mvh Iben Overgaard museumsinspektør
Se museets hjemmeside
|
|
|